Jak idealnie przygotować swój ślub? Poradnik

263

Przygotowanie własnego ślubu to nie jest łatwe zadanie. Jest masa pracy i wiele rzeczy do zaplanowania, a wszyscy chcemy, żeby ten dzień był wyjątkowy i wymarzony. Warto przed całym zamieszaniem związanym z tym wydarzeniem przygotować sobie plan, który określi nasze dokładne zadania.

Należy pamiętać, że niektóre terminy np. sierpień, wrzesień oraz okresy świąteczne są statystycznie częściej wybierane przez Młode Pary na dzień ślubu.  Jeżeli planujemy zorganizować wesele w większym mieście, warto zdać sobie sprawę, że takie sprawy jak sala czy kościół trzeba załatwiać o wiele wcześniej. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z rezerwacją terminu.

Około 10 miesięcy wcześniej

Planowanie ślubu zawsze powinniśmy rozpocząć od ustalenia daty ślubu. Następnie decydujemy jaki rodzaj ślubu chcemy zawrzeć – cywilny czy kościelny. arto również zastanowić się jaki budżet państwa przeznaczymy na to wydarzenie. Kolejnym etapem jest przygotowanie informacji o salach, fotografach czy orkiestrze.

8 miesięcy wcześniej

Kilka miesięcy wcześniej warto przygotować wstępną listę gości, których chcemy zaprosić na przyjęcie. Następnie warto zarezerwować salę weselną, jednak można zrobić to już o wiele wcześniej, jeżeli jesteśmy zdecydowani na konkretną. Ponadto rezerwujemy termin i godzinę w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, zamawiamy fotografa, kamerzystę, orkiestrę oraz urlop w pracy na kilka dni przed weselem. Osoby, które chcą wyjechać w podróż poślubną mogą wcześniej zebrać oferty biur podróży, aby zarezerwować wspólnie jedną z propozycji.

7 miesięcy wcześniej…

wybieramy zaproszenia ślubne (i ewentualnie zawiadomienia ślubne) decydujemy jaki ma być tekst zaproszenia, czy chcemy na zaproszeniach umieszczać swoje zdjęcie, porównujemy różne oferty,
zbieramy dane kontaktowe gości weselnych,
przygotowujemy listę prezentów (jeśli się na nią decydujemy).

5 miesięcy przed ślubem

Kilka miesięcy wcześniej warto wysłać zaproszenia do gości lub wręczyć je osobiście. Ponadto Panna Młoda powinna wybrać suknię ślubną, aby krawcowa miała czas na poprawki. Warto już odpowiednie wcześnie wybrać strój dla Pana Młodego oraz zamówić obrączki.

Już tylko 3 miesiące…

Panna Młoda ma pierwsze przymiarki sukni ślubnej, w tym okresie warto również skompletować wszystkie potrzebne dokumenty. Warto również w tym czasie wybrać menu i tort na wesele.

4 tygodnie wcześniej…

  • to czas na ostatnie poprawki krawieckie w garniturze (smokingu, fraku) i ostateczny wybór dodatków – musznik, krawat czy mucha, kupujemy buty,
  • kupujemy napoje chłodzące i alkoholowe,
  • umawiamy wizyty u fryzjera i kosmetyczki na próbny makijaż i fryzurę oraz rezerwujemy wizyty na dzień wesela (najpierw fryzjer, potem kosmetyczka), rezerwujemy wizytę u manicurzystki na dzień ślubu,
  • idziemy do kosmetyczki na zabiegi upiększające np. na oczyszczanie twarzy,
  • planujemy i urządzamy wieczór panieński i kawalerski.

Planowanie ślubu u każdego wygląda inaczej. Warto zaplanować wszystko wcześniej i przygotować sobie plan co musimy zrobić i jak ma wyglądać nasz wymarzony dzień. Jeżeli wszystko wykonamy odpowiednio wcześniej, ominiemy stres związany z tym pięknym dniem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.