Modzele – w jaki sposób powstają na naszych stopach? Jak je skutecznie usunąć i w jaki sposób ich unikać?

186

Odciski należą do często spotykanych urazów skóry w obszarze stóp. Cechuje je nieestetyczny wygląd, szczególnie dokuczliwy w okresie letnim. Równie nieprzyjemną dolegliwością są nagniotki czy tak zwane modzele. Pogrubiona tkanka skórna nie jest dokuczliwą dolegliwością, jednak nie usunięta na czas może się pogłębiać, a w efekcie powodować nacisk na końce nerwów, co z kolei sprawia ból podczas chodzenia. Sprawdź, jak powstają modzele, jak usunąć je skutecznie z powierzchni skóry oraz w jaki sposób im zapobiegać.

W jaki sposób powstają modzele na stopach?

Modzele to nic innego jak zgrubienie i rogowacenie tkanki skórnej, które następuje w wyniku ochrony skóry przed urazami. Proces zgrubienia następuje na skutek ciągłego narażenia konkretnego obszaru na obtarcia, nacisk czy urazy mechaniczne. W narażonym rejonie dochodzi do obumarcia tkanki skórnej. Wytwarzana jest wówczas warstwa rogowa, która w przeciwieństwie do innych obszarów, nie złuszcza martwego naskórka, cały czas narastając. Ponieważ nagniotki powstają tam, gdzie skóra narażona jest na ucisk i otarcia, ich bezpośrednią przyczyną jest wszystko to, co owy dyskomfort wywołuje. Najczęstszym powodem jest noszenie nieodpowiedniego obuwia, które naraża stopę na zbyt duży ucisk. Do takiego rodzaju obuwia należą za ciasne buty, ale również te w za dużym  rozmiarze, gdyż ich noszenie może być powodem otarć. Długotrwałe przebywanie w butach na obcasie to z kolei częsta przyczyna powstawania modzeli na podeszwie w obszarze przed palcami, a także na końcówkach palców. Obuwie o zbyt cienkiej podeszwie również naraża skórę stóp na duży ucisk i może być powodem powstawania modzeli. Podobnie jest w przypadku chodzenia boso.

Jakie warunki sprzyjają powstawaniu modzeli?

Noszenie niewłaściwie dobranego obuwia to najczęstsza przyczyna powstawania modzeli. Sprzyjają temu również inne okoliczności. Na tego typu problemy bardziej narażone są osoby z nadwagą, a także diabetycy, osoby z wadami postawy, między innymi płaskostopiem i ostrogą piętową. Rozwojowi modzeli sprzyja także nieodpowiednia pielęgnacja stóp. Niewystarczające nawilżenie skóry, a także nieregularne redukowanie martwego naskórka sprzyjają rozwojowi modzeli. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt częstym peelingiem stóp oraz tarciem skóry pumeksem – nadużywanie tych zabiegów może się bowiem stać przyczyną bardziej intensywnego rogowacenia. Osoby posiadające skłonności do powstawania zrogowaceń i nagniotków, zabiegi złuszczania naskórka powinny powierzyć specjaliście, który zrobi to profesjonalnie w gabinecie podologicznym. Taka usługa dostępna jest dla pacjentów w klinice Satin.

Jak wyglądają modzele na stopach?

Te charakterystyczne zmiany przyjmują formę płaskich, rozległych zgrubień o żółtym bądź szarawym zabarwieniu. Modzele na stopach najczęściej występują w okolicy pięty, a także na spodniej części dużego palca, choć oczywiście mogą pojawić się także w innych obszarach. Wyglądają podobnie do odcisków i niekiedy są z nimi mylone. Nie powodują jednak bezpośrednich dolegliwości bólowych, nie mają również centralnego punktu w swojej budowie. Na początku głównym problemem związanym z modzelami jest ich nieestetyczny wygląd oraz trudności z samodzielnym usunięciem zmian. Z biegiem czasu, kiedy zmiany narastają, może wystąpić ucisk na końcówki nerwów, który powoduje ból.

Modzele – jak usunąć je z powierzchni skóry?

Zrogowaciałą skórę można próbować usunąć domowymi metodami, mocząc stopy w gorącej wodzie, stosując peeling i używając pumeksu do starcia martwego naskórka. Sposoby te dają rezultaty jedynie w przypadku małych modzeli. Jeśli jednak rozwijają się już od dłuższego czasu i stopniowo narastały w głąb skóry, ich usunięcie należy powierzyć specjaliście. Szczególnie w przypadku cukrzyków i osób ze schorzeniami krążenia i postawy, wizyta u specjalisty jest konieczna. Wiedza podologa na temat modzeli, jak je usunąć z powierzchni skóry tak, aby nie się nie odnawiały, jest w tym wypadku nieoceniona.

Zabiegi usuwania modzeli dostępne są w ofercie gabinetu podologicznego Satin. Po zdezynfekowaniu stopy stosuje się preparaty zmiękczające, a następnie opracowuje się zmianę za pomocą frezu gruboziarnistego oraz usuwa nadmiar naskórka za pomocą skalpela. Następnie podolog oczyszcza i wygładza zmianę, stosując odpowiednie preparaty pozabiegowe. Aby unikać ponownego pojawienia się zmian, należy zadbać o odpowiednie i wygodne obuwie, które można uzupełnić także o specjalne wkładki. Niezbędna jest także optymalna pielęgnacja skóry oraz złuszczanie martwego naskórka w odpowiedni sposób i z właściwą częstotliwością.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.