Zabiegi stomatologiczne pod mikroskopem

187

Na wyposażeniu nowoczesnych gabinetów dentystycznych są dziś specjalne mikroskopy, które pozwalają na zwiększenie precyzji wykonywanych zabiegów. Do czego się je wykorzystuje i jakie korzyści z tego tytułu odnoszą sami pacjenci?

Mikroskop w stomatologii

Klinika stomatologiczna wysokiej klasy, zapewniająca bardzo dobrą jakość swoich zabiegów leczniczych i profilaktycznych, powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt. W grupie tej trzeba wymienić mikroskopy stomatologiczne, które mają przede wszystkim zastosowanie przy zabiegach endodontycznych, w mikrochirurgii i protetyce. Pomagają zwiększyć bezpieczeństwo zabiegów, ułatwiają stawianie trafnych diagnoz oraz powodują, że zwykłe wypełnienia mogą być lepszej jakości, dzięki czemu dłużej służą pacjentom.

Dzisiejsze mikroskopy będące elementem wyposażenia najlepszych klinik stomatologicznych są kompleksowymi urządzeniami diagnostyczno-leczniczymi. Urządzenia te mają optymalne parametry techniczne, apochromatyczną optykę, czy bazę stereoskopową. Można je wykorzystywać w warunkach zwykłych gabinetów dentystycznych, jak i na salach operacyjnych u chirurgów stomatologicznych.

Jak wygląda profesjonalny mikroskop stomatologiczny?

Całkiem prawidłowo kojarzymy mikroskop z urządzeniem służącym do przybliżania małych obrazów. Pod mikroskopem możemy zobaczyć np. mikroorganizmy, które nie są widoczne gołym okiem. Niemniej mikroskop stomatologiczny wysokiej klasy powinien oferować obraz całkowicie pozbawiony wad optycznych, co zapewniają mu obiektywy apochromatyczne. Baza stereoskopowa, w którą mogą być wyposażone takie urządzenia to rozstaw punktów widzenia. Dzięki niej można uzyskać efekt przestrzennego widzenia przedmiotów.

Dobry mikroskop stworzony na potrzeby jego wykorzystywania w warunkach gabinetów dentystycznych, powinien mieć odpowiednie źródło światła, najlepiej oparte na diodach elektroluminescencyjnych LED.

Prócz tego mikroskop musi mieć oprogramowanie pozwalające na rejestrowanie widzianego obrazu i jego natychmiastowe przenoszenie na komputer, w jakości HD.Dla stomatologów różnych specjalizacji, m.in. ortodontów, chirurgów szczękowych i dentystów wykonujących zabiegi endodontyczne (leczenia kanałowego), bardzo ważną kwestią jest dobra widoczność. Stanowi ona podstawę prawidłowego leczenia stomatologicznego. Dzięki mikroskopom stomatologicznym lekarz może bezbłędnie odnaleźć m.in. ujścia dodatkowych kanałów w zębie, odnaleźć ujście i udrożnić kanały uważane bez powiększenia za niedrożne i opracować prawidłowo te, które mają nietypową budowę anatomiczną. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo bardziej precyzyjne od standardowego leczenia kanałowego.

Mikroskop przydaje się nie tylko przy leczeniu kanałowym, ale i w chirurgicznej endodoncji oraz mikrochirurgii stomatologicznej, polegającej między innymi na wykonywaniu takich zabiegów jak resekcje korzeni, zamykanie perforacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.